Committee


Link to the Committee-only Section

Australian Memory of the World Committee

  • Jan Lyall
    Chair
  • Roslyn Russell
    Deputy Chair
    Representative of history sector
  • Pam Gatenby
    Treasurer
  • Jon Addison
    Tasmanian State Liaison Officer
  • Lynette Aitcheson
    Northern Territory Liaison Officer
  • Margaret Anderson
    Member of Assessment sub-committee
  • Margy Burn
    Representative of the library and preservation sectors
  • Tania Cleary
    Queensland State Liaison Officer
  • Anne-Marie Conde
    Representative of museum sector
  • Adrian Cunningham
    Queensland State Liaison Officer
  • Ray Edmondson
    Representative of the audiovisual sector
  • Katherine Hamilton
    Northern Territory Liaison Officer
  • Jenny Jerome
    Tasmanian State Liaison Officer
  • Meg Labrum
    Representative of the audiovisual sector
  • Asa Letourneau
    Victorian State Liaison Officer
  • Anne Lyons
    Chair of Communications and Marketing sub-committee
  • Mandy Paul
    South Australian State Liaison Officer
  • Angela Phippen
    NSW Liaison Officer
  • Bob Pymm
    Representative of the education sector and Lost and Missing Heritage
  • Jo Ritale
    Victoria State Liaison Officer
  • Andrew Scarvell
    Webmaster and Communications
  • Bev Scott
    South Australian State Liaison Officer
    Member of Marketing and Communications sub-committee
  • Maggie Shapley
    Representative of the archives sector
    Member of Assessment sub-committee
  • Jalelyn (Jaky) Troy
    Representative of the indigenous sector
  • Christine Yeats
    NSW State Liaison Officer
    Representative of the history sector
    Chair of Assessment sub-committee
  • Colin Webb
    Representative of digital preservation sector
  • Linda Young
    Member of Assessment sub-committee
  • Toshi Kawaguchi (ex officio)
    Australian National Commission for UNESCO
  • Lyn Allan (ex officio)
    Dept of Regional, Participation and National Collections
    Office for the Arts ı Dept Regional Aust, Local Govt, Arts and Sport

Subcommittees

  Assessment Subcommittee

  Communication and Marketing Subcommittee